O mně

O mně

Programuju v PHP a snažím se to dělat dobře. Oblíbil jsem si techniky Domain Driven Designu, CQRS, Event Sourcingu, Test Driven Developmentu a celkově extreme programmingu.

Baví mě se v tom rozvíjet a je mi líto, že neznám (pokud znáte, dejte mi vědět!) žádný český blog, který by se všem těmto tématům věnoval. Taky bych byl radši, kdyby se našel ještě někdo mnohem kompetentnější než já, kdo o těhle tématech bude psát. Nerad bych byl pasován na nějakýho „guru“. „Párkrát“ jsem ty techniky už úspěšně i neúspěšně použil, ale vzhledem k tomu, že učení je nekončící proces, pořád jsem někde na začátku. Hodně jsem se toho naučil, ale hodně je ve vesmíru dost relativní pojem 🙂

Mám ale pocit, že je potřeba o tom mluvit a dostávat to do povědomí co nejvíc českých programátorů – proto píšu v češtině, anglických zdrojů je relativně dost a budu se na ně odkazovat. Příklady jsou v PHP, často s využitím toolboxu prooph. Programovací jazyk, knihovny i využité technolgoie jsou ale u těchto technik naprosto irelevantní.

Nesnažím se vynalézat kolo, ale oprašovat principy, ze kterých mnohé existují déle než samotný jazyk PHP. Jsou však stále platné, funkční a využívané mnohými profesionály patřící ke svétové špičce. Kdybych měl vyjmenovat 5 lidí, kteří mě nevíc ovlivňují a kterými se nejvíc inspiruju, určitě by to byli Robert „Uncle Bob“ Martin, Eric Evans, Martin Fowler, Greg Young a Marhias Verraes.

Kontakt

tomascizek@gmail.com